PON - PT 8:00 - 16:00
(61) 847 80 24

SKUTECZNA OCHRONA PRZED CZADEM – CO MUSISZ WIEDZIEĆ.

Nie bez powodu czad nazywany jest cichym zabójcą. Co roku w Polsce z powodu zatrucia czadem umiera ponad 100 osób. Dowiedz się jak skutecznie się przed nim chronić.
Tlenek węgla to silnie toksyczny gaz, który często nazywany jest cichym zabójcą – jest bezbarwny i bezwonny. Wdychany łatwo wchłania się do krwiobiegu i powoduje trwałe uszkodzenia, a w wysokich stężeniach szybko prowadzi do utraty przytomności i śmierci.
Każde domostwo narażone jest na tak zwane zagrożenia środowiskowe, czyli zagrożenia takie jak pożar, zalanie czy wyciek gazu. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest zatrucie tlenkiem węgla, czyli czadem. Jest on niewykrywalny dla człowieka, nie zobaczymy go ani nie poczujemy — słowem jest to „cichy zabójca”. Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z powodu zatrucia czadem każdego roku umiera ponad sto osób, a dwa tysiące ulega podtruciu. Do większości takich wypadków dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Dlatego warto, żebyś zawczasu zadbał o swoje bezpieczeństwo. W jaki sposób? Jedyny skuteczny sposób na ochronę przed czadem to zaopatrzenie swojego domu w tak zwane czujki środowiskowe, na przykład poprzez zakup alarmu JABLOTRON 100+ z czujkami środowiskowymi. Alarm jest w stanie natychmiast ostrzec o zbliżającym się zagrożeniu, lokalnie poprzez załączenie syren i zdalnie, poprzez wysłanie odpowiednich komunikatów na telefon. Dzięki temu czad nie będzie już niewidzialnym zagrożeniem, a Ty będziesz mógł spać spokojnie.
Ale w jaki sposób działa czujka środowiskowa wykrywająca czad? Czujki czadu przede wszystkim uruchamiają alarm lokalnie. W momencie wykrycia niebezpiecznego stężenia gazu załączają głośny alarm. Jednak maksymalne bezpieczeństwo uzyskasz, jeśli poza lokalnym załączeniem się alarmu podłączysz czujkę do systemu alarmowego — dzięki temu system poinformuje Cię o zagrożeniu powiadomieniami PUSH oraz SMS. Dzięki temu możesz być spokojny o swoich bliskich, gdy nie ma Cię w domu, a w razie jakiegokolwiek zagrożenia błyskawicznie możesz zareagować. To nie wszystko! Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom systemu JABLOTRON 100+ możesz również podłączyć czujkę wykrywania czadu do sterowania wentylacją — dzięki temu, w sytuacji zagrożenia zatruciem wentylacja automatycznie się uruchomi, by jak najszybciej usunąć trujący gaz z pomieszczenia, a tym samym ochroni osoby znajdujące się w pomieszczeniu. To szczególnie ważne, ponieważ do zatrucia czadem najczęściej dochodzi w trakcie snu lub kąpieli. Nie ryzykuj! Czujka środowiskowa błyskawicznie wykryje obecność tlenku węgla w powietrzu. Nie czekaj, aż będzie za późno!

Objawy zatrucia czadem są bardzo trudne do rozpoznania. Nie są charakterystyczne i łatwo je pomylić z czymś innym lub zbagatelizować. Ich nasilenie i zakres zależne są od stężenia czadu w powietrzu. Są to, między innymi: gorsze samopoczucie, zawroty głowy, wymioty, nudności, ogólne osłabienie, senność. Do objawów zatrucia czadem możemy zaliczyć również: duszności, zaburzenia pamięci, problemy ze wzrokiem, kołatanie serca, brak czucia w palcach, upośledzenie psychiczne oraz pierwsze objawy parkinsonizmu, czyli drżenie mięśni i „maskowaty” wyraz twarzy. Te dolegliwości pojawiają się zazwyczaj przy zatruciu, które zostało stwierdzone dość późno. W ciężkich przypadkach, zatrucie tlenkiem węgla może doprowadzić do uszkodzenia pnia mózgu, niezborności, zaburzeń mowy, zakrzepowego zapalenia naczyń krwionośnych, uszkodzenia mięśnia sercowego, nerek i wątroby.

DLA NASZYCH KLIENTÓW